.občasník - 60 sekúnd s

Napadlo ťa niekedy, aké by to bolo zachytiť vo fotografii viac ako len popisný obraz (človeka)? Mňa áno. A camera obscura sa ukázala ako vhodná technika na tento môj zámer. Bolo to začiatkom roku 2017, keď som po rôznych pokusoch dospel k prístroju, ktorý mi umožňoval sériovosť a stabilný výstup.

Úplne prvý bol portrét môjho otca! Krátko na to som sa dohodol s Janom z prešovskej Christianie, rovnako vysvetlil môj zámer Benemu a začal som svoj iný prístup k hudbe vo fotografií, k ľuďom, ktorí za tým celým stoja. Počas celého roku 2017 som pred každým koncertom prišiel rozložiť ateliér, aby som oslovil ďalšie persony do tohto projektu. Jedným z nich bol aj Michal Kaščák. Nadchol sa pre projekt, ako všetci pred ním. Začal som riešiť realizáciu na festivale Pohoda. V Christianii sa projekt posunul do fázy, keď hudobníci prichádzali už oboznámení od svojich kamošov a pýtali sa sami na projekt. Na jeseň 2017 projekt 60 sekúnd s získal ocenenie v Slovak Press Photo. A logickým záverom bola výstava na konci roka v Christianii, na mieste svojho vzniku. 

Prišlo leto 2018 a festival Pohoda. Mojím ateliérom sa stal čierny kontajner umiestnený v artists village. Ak si na festivale bol/a, asi sme sa nestihli vidieť. Bolo to rýchle, intenzívne, pestré, do toho všetkého sústredenosť a nespraviť chybu. Áno, to analógové čaro, keď výsledok uvidíš až o pár dni, keď rozsvietiš v tmavej komore. A spolu s obrazom vyvoláš aj svoje spomienky na to všetko, čo sa tam vlastne stalo. V ruke držíš plochý film formátu 4x5 palca a usmievaš sa. Stráviš 3 noci v tmavej komore a niekoľko ďalších dní skenovaním. Samozrejme, že to stálo za to! Lebo ako fotograf si neodnášaš len fotografie, ale aj spoločné prežitie nielen tých 60 sekúnd, ktoré sú na každej fotografii. 

Ďakujem každému, kto prijal myšlienku tohto projektu a nechal sa portrétovať! Ďakujem za spoločných (nielen) 60 sekúnd! Bolo mi cťou a potešením!

Prišlo aj leto 2019 a opäť festival Pohoda. Čierny kontajner, presne ten istý, v ktorom vznikali všetky fotografie, tentoraz použitý ako výstavný priestor už v areiáli festivalu. Ak si sa zastavil/a, tak sme sa stretli, osobne. A práve tu si mal/a prvý-krát možnosť uvidieť tieto výnimočné camera obscura portréty (v podobe výstavy). 

V týchto dňoch, do konca novembra, ich môžeš vidieť v Bratislave. Utekaj do virvar showroom-u (Hlboká cesta 7, BA) a nájdeš tam výber z tohto cyklu, ale zatiaľ aj jediný exemplár knihy "daviddoros | 60 sekúnd s", samozrejme opäť som si to celé aj vrátane šitia vyrobil sám s mojou Drahou. 

A vedz, že momentálne máš jedinečnú možnosť zakúpiť si niektorú z týchto fotografií v limitovanej autorskej edícií iba 20ks na archívnom papieri, pri ktorom výrobca deklaruje životnosť min. 100 rokov... Zájdi do virvar-u alebo sa mi ozvi! Kontakty nájdeš hore. 

Medzičasom si môžeš pozrieť aj ďalšie moje fotografie, a ak ťa zaujíma, čo ešte fotografujem camerou obscurou, pozri sa aj sem —> www.svaddba.sk.  

Do skorého videnia! Čau!  

daviddoros

Naspäť na novinky